Values:- Együttérzés. Minden tevékenységünk során igyekszünk visszatérni az egyetemes együttérzéshez, és emlékeztetjük egymást arra, hogy vegyük észre magunkon, ha a harag, a félelem, a pánik vagy a bizonytalanság befolyásolja gondolatainkat vagy viselkedésünket. Az is fontos, hogy ne feledkezzünk meg arról, hogy vigyázzunk magunkra, különösen akkor, amikor a szorult helyzetünk sürgőssége könnyen kiolthatja bennünk az együttérzés képességét.
- Kíváncsiság. Felismerjük, hogy nem tudunk mindenre választ adni. Célunk inkább az, hogy teret és lehetőséget biztosítsunk a kedvességen és kíváncsiságon alapuló, generatív párbeszédre. A bennünk lakozó kíváncsiság felébresztése arra is ösztönözhet minket, hogy megkérdőjelezzük a világnézetünk alapjául szolgáló, mélyen gyökerező vagy „láthatatlan” feltételezéseket. Hasznos-e például a „társadalmi összeomlás” fogalmában rejlő antropocentrizmus (emberközpontú világnézet)? Hogyan ismerhetjük fel és hogyan tudjuk némiképp ellensúlyozni azokat a kivételes nézőpontokat, amelyek gyakran megalapozzák ezeket a diskurzusokat?
- Tisztelet. Tiszteletben tartjuk mások körülményeit, és azt, hogy mindenki másképp reagál erre a kényszerhelyzetre, akár most értesül először a közelgő összeomlásról, akár már szembenézett vele. Arra törekszünk, hogy szeretetteljes és befogadó tereket hozzunk létre és alakítsunk ki a mélyalkalmazkodáshoz.
Alapelvek:Elismerjük, hogy ebben a példátlan történelmi pillanatban nincs helyes vagy helytelen út a továbblépéshez, nincsenek különleges emberek, akik mindenre tudják a választ. Ezért a DLG-tér megtartásának első két alapelve a kíváncsiság szellemében gyökerezik:
1. alapelv:
Közös alkotásMeghívunk minden DLG iránt érdeklődőt, hogy nyíltan ossza meg saját gyakorlatát. Ezek alapulhatnak egyéni tapasztalatokon (olyan gyakorlatok, amelyeket az emberek hasznosnak találtak saját DLG-útjuk során), vagy az esemény során felbukkanó élményeken (olyanok, amelyek a DLG terekből születnek, amikor az emberek összegyűlnek és inspirációt éreznek a közös alkotásra), valamint a jól bevált facilitálási folyamatok sokaságának feltárásán, amelyek azt feltételezik, hogy maga a tudás összefüggéseken alapul, ideiglenes és szubjektív.
2. alapelv:
Nyílt párbeszédA DLG összejövetel biztonságos teret biztosít a szeretetteljes, generatív párbeszédhez. Ez inkább a kérdések közös feltárásáról szól, mintsem a válaszok megadásáról. Ezért meghívjuk a közösségek alapítóit és a facilitátorokat, hogy hozzanak létre gyöngéd és tapintatos tereket a kollektív tanulás támogatására, amelyet saját jelenlétük, a csoportdinamika és a flow-élmény energetikai hálója aktivál.
Kényszerhelyzetünk és az ahhoz való mélyalkalmazkodás egyéni és közösségi szinten egyaránt mély érzelmi, pszichológiai és spirituális munkára hív bennünket. Hiszünk abban, hogy ezt a munkát az együttérzés szellemében lehet a leghatékonyabban elvégezni.
3. alapelv:
TudatosságA DLG-ben azért gyűlünk össze, hogy elmélyítsük egyéni és kollektív tudatosságunkat azáltal, hogy minden figyelmünket arra összpontosítjuk, ami itt és most mindannyiunkban jelen van. Ebből a térből arra törekszünk, hogy lehetővé tegyük és kinyilvánítsuk a kényszerhelyzetünkkel kapcsolatos tapasztalatainkra adott szeretetteljes válaszokat, és egyúttal ne feledkezzünk meg a károkozás csökkentéséről sem. Arra is felhívjuk a figyelmet, hogy a fejlődés, a patriarchátus, a hatalom és a „másság” „láthatatlan” történetei - amelyek kollektíven alakították a kényszerhelyzetünkhöz vezető utat - hogyan áramolnak még mindig tudattalanul mindannyiunkban, és hogyan befolyásolják a világképünket, valamint az egymáshoz való viszonyunkat - tesszük mindezt azért, hogy felismerjük és megkeressük a módját annak, hogyan léphetünk túl ezeken a mélyen rögzült működéseken.
4. alapelv:
KapcsolatAz elidegenedés folyamata része mindannak, ami miatt egyáltalán ide jutottunk, és nem vagyunk felkészülve arra, hogy elszigetelten, egyedül birkózzunk meg az előttünk álló kihívásokkal. Amikor összegyűlünk, egy olyan térbe kerülünk, ahol újra megtanuljuk, hogyan kapcsolódjunk egymáshoz, valamint azokhoz a fizikai teret meghaladó magasabb erőhöz, minőségekhez, amihez az együttérzés és a kíváncsiság hozzásegít bennünket. Üdvözöljük azokat a különböző kifejezéseket, amelyeket mindenki használ ennek az erőnek a megnevezésére (Természet, Univerzum, Isten stb.), és felfedezzük, hogyan kapcsolódhatunk ahhoz, ami ismeretlen bennünk, rajtunk kívül és előttünk áll.
Ezzel elérkeztünk a DLG harmadik alapértékéhez, a tisztelethez. Ez az alapja az utolsó két alapelvnek:
5. alapelv:
BefogadásÜdvözöljük azokat a különbségeket, amelyek korábban talán elválasztottak minket egymástól (kor, nem, etnikai hovatartozás stb.), és lehetővé tesszük, hogy a szolidaritás és egyenlőség szellemében leülhessünk egymás mellé. Ezt a befogadást nemcsak kifelé, hanem befelé is irányítjuk, meghívva önmagunkat és egymást, hogy fogadjunk be minden energiát, merjük megmutatni, felvállalni magunkat teljes mértékben, és fejezzük ki a testünkben, szívünkben és elménkben felbukkanó sokféleséget.
6. alapelv:
FelelősségvállalásMindenkit arra kérünk, hogy azzal a világos szándékkal lépjen be egy DLG-térbe, miszerint mindegyikünk arra törekszik, hogy a saját tapasztalatait felismerve, azért felelősséget vállalva ebben a térben megoszthassa, ahelyett, hogy másokat hibáztatna, vagy más emberekkel,csoportokkal kapcsolatos állításairól vitatkozna. Amikor minden energiát befogadunk, készen kell állnunk arra, hogy szembenézzünk a konfliktusokkal és azokkal a kellemetlen érzelmekkel, amelyek bármikor felmerülhetnek bennünk, miközben keressük az utat önmagunk és egymás felé. Ezért teszünk fel olyan kérdéseket, amelyek segítenek abban, hogy felelősséget vállaljunk saját tapasztalatainkért, visszatérjünk a középpontunkba, és képesek legyünk biztosítani a teret mások számára is, hogy megnyilvánulhassanak. Például: „Miért ébrednek fel bennem ezek az érzések a jelenlegi élethelyzetemben? Milyen módon szolgálja ez az egyéni szintű és a kollektív fejlődésemet?”.